Transformacion Kısa Kontrol Kalemi 922020

TL15,88
TL7,73
%51 İndirimli


ONE STEP


 
KÜÇÜK KONTROL KALEMİ 
 

Kontrol kalemi çeşitli elektronik gereçlerde voltaj akımı olup olmadığını kontrol etmek için kullandığımız bir çeşit tornavidadır. En basit ve sık kullanılan çeşidi, neon akım kiti denilen iletken tornavida ucu, plastik bir tutacak ve içerisindeki lambadan oluşur. Günümüzde daha kolay ulaşabildiğimiz diğer varyasyonları ise elektronik düzenekleri yardımıyla ölçülen akımın voltajını da belirtirler.

Kontrol kalemi nasıl çalışır?

Bahsettiğimiz, en çok kullanılan edevat olan neon lambalı kalem standart bir tornavida, iletken olmayan bir tutacak ve bu tutacağın içerisine yerleştirilen neon lambalı akım ölçer düzenekten oluşur. Kinetik bir enerji formu olan elektriğin aktarılması için bir devam bağlantısı olması gereklidir. Nasıl ki prizlerimiz bir gelen bir de giden akımı taşımak üzere iki delik, kablo ve bağlantıdan oluşuyorsa, kontrol kaleminin de lambayı etkilemesi için akımın, lambanın devamına aktarılması gereklidir. Neon lamba, her ne kadar karşıladığı akımın yüksekliğine rağmen zarar görmeyeceği için seçilmişse de içerisinden geçen elektriğin bir taşıyana aktarılması, ölçülecek akımın çoğu zaman tehlike yaratabilecek voltaj kapasitesinde olması sebebiyle tutacak içerisindeki bu düzenek, elektriğin zarar vermemesi için dokunduğumuzda yanan bir lambadan çok daha karışıktır. İletken tornavida ile bağlanan neon lambaya ulaşan akım, tornavidanın tutacağının arkasından iletilmeden önce voltaj kapasitesi bir aparat ile düşürülür. Çoğu modern kontrol kalemlerinde kapasitör dediğimiz elektronik bağlaç ekipmanları kullanılsa da eski tip kalemlerde kömür alaşımı gibi iletkenliği mikroskobik boyutta olan materyaller de kullanılır.

Bir ekipman üzerinde akım olup olmadığını ölçmek için öncelikle düzeneğin akım ve gelim bağlantıları tamamlanmalıdır. Örneğin prizin düzeneği hazır olduğundan kabaca fişini takmak ve varsa tuşunu açmak yeterlidir. Ölçüm yapmak için ise kontrol kalemini artı veya eksi bağlantılara yani priz deliklerinden birine değdirerek, içerisine sokmak suretiyle ölçülür. Parmağımızı kalemin tutacağının arka yüzüne değdirerek lambanın yanıp yanmadığına bakarız. Lambada ışık olması, bize elektrik akımının varlığını söyler. Voltaj ölçümü için elektronik kalemler de vardır. Herhangi bir iletkene ihtiyaç duymayan bu ekipmanların da aynı şekilde akımın iletildiği çıkışlara değdirilerek çalıştırılması bize gerekli akım bilgisini sunar. Düzenekteki amper ölçümü için kullanılan daha karışık ekipmanlar ise bir bağlantısı artı, diğeri eksi çıkışlarına bağlanmak suretiyle akan elektron yoğunluğunu amperaj olarak ölçer.

Gördüğünüzde dikkat etmeniz gereken bir püf nokta olarak belirtmeliyiz ki, neon lamba kalemleri kullanılırken ışığın titrek yanması veya yanıp sönmesi bize kablo bağlantılarında bir kesiklik, kopukluk veya zedelenme olduğunu söyler. Bu durumu elektronik düzeneklerde de voltaj veya amper akımındaki değerin değişmesi ile gözlemleriz.

 BU ÜRÜNLE EN ÇOK ALINAN ÜRÜNLER


BU ÜRÜNLERİ BİRLİKTE ALDILAR


BU ÜRÜNLERE DE BAKTILAR


SON 7 GÜNDE FİYATI DÜŞENLER